یکشنبه ، 07 خرداد 1396
حداقل
مقالات
06
چکیده: سومين دفتر شاهنامه پژوهي زماني منتشر مي شود كه سالي و بيشتر از هزارسالگي شاهنامه مي گذرد و ما اينك به استقبال هزارة دوم حيات اين كتاب مي رويم. برگزاري جشن آغاز هزارة دوم شاهنامه در مشهد وتهران و اصفهان و بسيار جاهاي ديگر برديرينگي حماسة ملي ايران و ضرورت پاسداري از اين ميراث كهن تأكيد و ياد آوري مي كند كه بازانديشي اين مفهوم و نگاهي دوباره و فراخور... ادامه »
06
چکیده: اكنون كه نسخه‌ی كهن و منقّحي از شاهنامه‌ی فردوسي در دست نيست، براي تصحيح آنچه هست، به مصداق الغريق يَتشبّث بِكُلّ حَشيشٍ، بايد به هر وسيله‌اي، هرچند خردك و نادرخور، چنگ زد و بالاخره براي پيدا كردن صورتي نزديك به آنچه فردوسي گفته است، تلاش كرد. تا به حال عمده‌ترين و بايسته‌ترين ادامه »
06
نسخة منثور شاهنامة فردوسی به ترکی
چکیده: چکیده: نسخة منثور شاهنامة فردوسی به ترکی، در مجموعة نسخ خطی کتابخانة دانشگاه ایالت سن پطرزبورگ نگهداری می‎شود. این دستنویس در اواسط ربیع‌الاول 1030/ دسامبر ـ ژانویه 21ـ1620/ به خط ابراهیم چوری کتابت شد. نسخه مذکور دارای 29 نگاره به سبک عثمانی است. مترجم و مؤلّف این شاهنامة ترکی فردی متخلص به«مدحی» است. ادامه »
18
چکیده: ستين ترجمة شاهنامه به زبان عربي به قلم قوام الدّين فتح بن علي بن محمّد بنداري اصفهاني كه  براي ملك معظّم عيسي بن ملك كامل ابوبكر ايّوب فراهم آمده است. ترجمة اين كتاب در ماه جمادي الاوّل سال 620 هجري قمري آغاز و در شوّال 621 در دمشق به پايان رسيده است بنا بر اين زمان ترجمة آن در واقع هفت سال پس از تاريخ تحرير كهن ترين دستنويس باقي مانده ازشاهنا... ادامه »
18
چکیده: چکیده: شاهنامة فردوسی در طول قرون همواره توجّه نگارگران را به خود معطوف ساخته­است، به گونه­ای که تحقیقات نشان داده­است نگاره­های شاهنامة فردوسی، از نظر کمّی و کیفی، در صدر قرار می­گیرد. ارزش تصویری این آثار سبب شده­است که نه تنها ایران، بلکه سایر ملل نیز به این نگاره­ها رغبت نشان داده و به نگهداری آن­ در موزه­های کشورشان بر خود ببالند. در این میان... ادامه »
18
چکیده: چکیده شاهنامه­ی حکیم ابوالقاسم فردوسی در میان کُردان از جایگاه ویژه­ای برخوردار است؛ به گونه­ای که بسیاری از شاعران کُرد در مقام نظیره­گویی این اثر سترگ برآمده­اند. شخصیت­های مطرح شده در شاهنامه­های کُردی بیشتر هم­چون شخصیت­های اثر جاوید استاد طوس می­باشند؛ امّا از آن­جایی که در برخی از موارد، از حماسه­های دیگری نیز بهره برده­اند، بنابراین سخن از... ادامه »
18
چکیده: شاهنامه فردوسي، همواره با اقبال کاتبان رو به رو شده و سبب خلق نفيس ترين نسخ خطّي شده است. با گسترش صنعت چاپ، شاهنامه از نخستين کتاب هايي بود که منتشر شد. خاورشناسان از ابتداي قرن 19 به چاپ شاهنامه رغبت نشان دادند و چاپ هاي متعددي از اين کتاب را منتشر کردند که بعضي از آن ها تا امروز نيز درخور توجّه و معتبر است. ادامه »
18
چکیده: یکی از ادب دوستان و شیفتگانِ زبانِ فارسی و آثار با ارج آن، به نامِ یوسف ضیا از مردم آسیایِ صغیر (ترکیه) در یکصدو بیست و سه سال پیش منتخباتی از شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی تهیّه کرده و در مطبعه‌ی قصبارِ درِ سعادت (استانبول) به سال 1306 هجری قمری به چاپ رسانیده و عنوانِ «منتخباتِ شهنامه‌ی فردوسی طوسی» بدان داده است. ادامه »